Każde Twoje zamówienie to prowizja dla artysty!

Zespół Artiglo / 23.05.2016

15 książek, które kochają (nie tylko) graficy

Interesujesz się designem, sztuką, ilustracją albo plakatami? Zajmujesz się zawodowo grafiką, chciałbyś poszerzyć swoje umiejętności lub myślisz o otwarci własnej firmy? A może potrzebujesz zastrzyku inspiracji do kreatywnego działania? Jeśli chociaż na jedno pytanie możesz odpowiedzieć “tak” to sprawdź koniecznie nasze zestawienie 15 książek, które kochają (nie tylko) graficy. Lista stworzona jest w kolejności alfabetycznej. Znajdziesz w nich polskie i zagraniczne publikacje. Wszystkie na najwyższym poziomie merytorycznym i wizualnym. Dzielcie się w komentarzach swoimi opiniami o książkach i polecajcie kolejne. Miłej lektury!

1. “B jak Bauhaus. Alfabet współczesności” Deyan Sudjic, wydawnictwo: Karakter, 2014 rok

B jak Bauhaus. Alfabet współczesnościDeyan Sudjic, wybitny brytyjski krytyk dizajnu, dyrektor Design Museum w Londynie, w kilkudziesięciu niedługich rozdziałach z równą swadą pisze zarówno o architekturze, jak i o grach komputerowych na przykładzie serii Grand Theft Auto; zajmuje się tematami bardzo rozległymi (film, moda, funkcjonalizm), ale skupia się również na drobiazgach, które wszyscy dobrze znamy z codziennego życia. Nie przestaje zadawać pytań i dociekać natury otaczających nas wytworów współczesności: czym jest autentyczność, a czym podróbka? Dlaczego niedoskonały przedmiot może być bardziej wartościowy niż jego perfekcyjnie dopracowany odpowiednik? Czemu ornament jest sprawą śmiertelnie poważną? Dociekliwość, angielskie poczucie humoru i autoironia idealnie charakteryzują twórczość Sudjica.“B jak Bauhaus” to książka, od której się nie oderwiesz.

2. “Człowiek i Jego Znaki” Adrian Frutiger, wydawnictwo: d2d.pl, 2010 rok

Człowiek i Jego ZnakiObowiązkowa lektura studentów, wychwalana pozycja nie tylko przez profesorów, ale też wszystkich zainteresowanych tematem designu. Książka zaciekawi również architektów, psychologów, historyków sztuki, etnologów i socjologów. Publikacja uczy zwięzłości przekazu, czystości formy, odkrywa uwarunkowania historyczne i społeczne projektowanych form. Przejrzysty układ i zwięzłe treści sprawiają, że książkę czyta się z wielką przyjemnością.

3. “DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzem” Andrzej Gołąb, wydawnictwo: Helion, 2013 rok

DTP. Od projektu aż po druk. O współpracy grafika z drukarzemKsiążka stanowi doskonałe źródło wiedzy zarówno dla grafików, operatorów DTP, jak i osób odpowiedzialnych za kontrolę jakości plików w drukarni. W prosty i lekki sposób autor przedstawia wiedzę na temat głównych przyczyn problemów w przygotowywaniu materiałów do druku, a także radzi jak je rozwiązywać. Pozycja obowiązkowa dla studentów szkół poligraficznych i wszystkich praktyków DTP.

4. “Elementarz stylu w typografii” Robert Bringhurst, wydawnictwo d2d.pl, 2008 rok

Elementarz stylu w typografiiMust have dla każdego, kto interesuje się typografią – dla początkujących i tych zaawansowanych. Jest to bardzo szczegółowa wiedza, przekazana w jasny sposób przez światowej sławy typografa Roberta Bringhursta, wyróżniającego się na tle innych autorów o typografii swoją działalnością twórczą. Bringhurst jest prozaikiem i poetą, posiadającym na koncie ponad dwadzieścia tomów wierszy i prozy. Ponadto jest tłumaczem m.in. chińskiego, greki i rdzennych języków północnoamerykańskich.
Sięgając po “Elementarz stylu w typografii” poznasz zarys historii drukarstwa, zasady projektowania układu stronicy, a także zapoznasz się z poradami dotyczącymi doboru krojów pism. Ponadto znajdziesz w książce analizę kilkudziecięciu krojów pism drukarskich, opisy znaków pisarskich, w tym liter alfabetu wraz ze znakami diakrytycznymi wielu języków obcych. Publikacja zawiera też dokładne uwagi na temat redakcji, składu i łamania tekstu, a także odnośnie jego komponowania i projektowania.

5. “Grafika wektorowa. Szkolenie podstawowe” Von Glitschka, wydawnictwo Helion, 2012 rok

Grafika wektorowa. Szkolenia podstawoweNiezbędnik dla każdego, kto zaczyna przygodę z grafiką wektorową, sprawdzającej się m.in. przy projektowaniu logotypów, znaków, planów i schematów. Von Glitschka, znany na całym świecie ilustrator, opisuje w prosty sposób techniki tworzenia rysunków wektorowych. Książka radzi, jak pozbywać się złych nawyków w pracy graficznej i jak rozwiązywać codzienne problemy w projektowaniu. Dzięki tej pozycji, poznasz podstawy matematyczne niezbędne do pracy z grafiką wektorową oraz główne zasady tworzenia koncepcji. Dodatkowo dowiesz się, jak wybierać dobre miejsce dla podstawowych punktów i jak tworzyć złożone kompozycje. Nauczysz się, jak operować warstwami oraz jak rozpoznawać objawy wizualnego napięcia.

Strony: 1 2 3

Newsletter Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kupon o wartości 20PLN w prezencie! *

* w każdej chwili możesz się wypisać