Każde Twoje zamówienie to prowizja dla artysty!

Zespół Artiglo / 20.07.2016

Dlaczego warto otaczać się sztuką i żyć w estetycznej przestrzeni?

Wpis gościnny

Wysoka jakość życia to nie tylko dbanie o siebie, ale również o najbliższą przestrzeń, w której żyjemy, jego estetykę. Dobrze jeśli jest to otoczenie uporządkowane, przemyślane, zorganizowanie świadomie, po prostu po naszemu. Dlatego warto podnosić ten estetyczny komfort życiowy poszukując przedmiotów unikalnych, wartościowych, za którymi stoi konkretny człowiek-twórca – mowa tu o dziełach sztuki i designie.

Zainteresuj się swoją przestrzenią
Może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale naprawdę dosłownie każdy przedmiot w naszym otoczeniu ma swojego autora. Ale czy choć jedną rzecz w swoim domu jesteśmy w stanie połączyć z konkretnym nazwiskiem? Dlatego warto docenić sztukę i design, gdyż są to obszary reprezentowane przez prawdziwe szkoły i twórców. To obiekty, za którymi stoi pewien zamysł, historia i wkład pracy. Dlatego otaczajmy się oryginalnymi dziełami sztuki, wyszukujmy perełki polskiego projektowania. Nie musi się to wiązać z bardzo dużymi wydatkami, warto poświęcić trochę czasu na polowanie na okazje. Powszechne przyzwyczajenia do obcowania z produktem masowym, anonimowym i po prostu nijakim są bardzo silne, a wnętrza domów zwykle dość podobne. To właśnie kilka designerskich przedmiotów – np. stolik, lampa, zastawa stołowa plus oczywiście oryginalne dzieła sztuki na ścianie są w stanie odmienić przestrzeń i nadać mu rys szlachetności i indywidualności.

Antoni Karwowski, Plaża I, akryl na płótnie, 2014 r.

Antoni Karwowski, Plaża I, akryl na płótnie, 2014 r.

Zapisz swoją historię
Warto skupić się na walce z pustymi i zimnymi ścianami – sztuka nie tylko uczyni dom cieplejszym, milszym, ale wnosi prestiż i unikalność oraz pozytywnie wpływa na samopoczucie. Kolekcja dzieł sztuki nadaje indywidualny charakter, nietuzinkowy i wysmakowany klimat, staje się wizytówką domowników i odzwierciedleniem ich gustu i zainteresowań, tworzona z rozmysłem i przez lata opowiada swego rodzaju historię…

Jak działa na nas sztuka?
Obraz to nie jest zwyczajny przedmiot dekoracyjny – to nabytek, który niesie określony przekaz emocjonalny –  może koić, skłaniać do refleksji lub przeciwnie – dodawać energii, pobudzać. Wnętrze i sztuka wzajemnie oddziaływają na siebie – właściwie dobrany obraz może podkreślić walory przestrzeni, „podkręcić” i wydobyć potencjał nawet z wnętrza pozornie banalnego. Kolekcja dzieł na ścianach wpływa na postrzeganie wnętrza – dzieła klasyczne, poważne nadadzą taki ton i tak właśnie będą czuć się przebywający w takim otoczeniu goście, podczas gdy sztuka nowoczesna może wprowadzić więcej luzu i przyjaznej atmosfery. Poza tym trzeba pamiętać, że obrazy są unikalne, występują wyłącznie w jednym egzemplarzu, więc mamy gwarancję, że zostaliśmy właścicielami naprawdę wyjątkowej rzeczy, obiektu absolutnie jedynego, którego nie spotkamy u znajomych.

Marcin Mikołajczak, Skok 2, olej na płótnie, 2016 r.

Marcin Mikołajczak, Skok 2, olej na płótnie, 2016 r.

Ceń jakość, a nie ilość
Warto przywiązywać wagę do codziennych wyborów, starannie dobierać rzeczy wśród których żyjemy. Lepiej odmówić sobie zakupu kilku mebli, czy dodatków z sieciówki lub reprodukcji z marketu, na rzecz otaczania się mniejszą ilością przedmiotów, ale o jakości potwierdzonej nazwiskiem projektanta lub artysty. Takich nabytków nie wyrzucimy, będą towarzyszyć nam całe życie – to taki pozytywny snobizm, by żyć w estetycznym świecie. Rozejrzyjmy się wokół siebie i zastanówmy się, czy posiadamy w domu przedmioty, obrazy na tyle unikalne i ciekawe, że chcielibyśmy by zostały naszą wizytówką na daleką przyszłość…

Gabriela Gancarz-StasiakGabriela Gancarz-Stasiak, właścicielka galerii internetowej artpower.pl oraz autorka bloga o sztuce w domu sztukaniegryzie.pl
artpower.pl to galeria internetowa oferująca polską sztukę współczesną. Serwis prezentuje starannie wyselekcjonowane dzieła profesjonalnych artystów młodego i średniego pokolenia, które zaspokajają chęć posiadania obiektu pięknego i unikalnego, a przy odrobinie szczęścia mogą okazać się niezłą lokatą kapitału.
Aktualnie galeria wystawia dzieła ponad 200 twórców z całego kraju. Oferta obejmuje około 2 tysiące dzieł sztuki – w przeważającej części jest to malarstwo, ale również grafika warsztatowa, rysunek oraz fotografia.
Uzupełnieniem działalności galerii jest blog sztukaniegryzie.pl skupiający się na prezentacji sztuki w przestrzeni domowej. Czytelnicy znajdą tam przykłady pięknych wnętrz pełnych sztuki, porady dotyczące eksponowania dzieł oraz tworzenia prywatnej kolekcji.

Newsletter Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kupon o wartości 20PLN w prezencie! *

* w każdej chwili możesz się wypisać