Każde Twoje zamówienie to prowizja dla artysty!

Zespół Artiglo / 16.08.2016

Poznaj naszych artystów – Anika Design

Rozpoczynamy cykl mini wywiadów pod hasłem „Poznaj naszych artystów”. W każdym wpisie pod tym tytułem, prezentować będziemy jednego wybranego twórcę, który opowie nam o swoich pasjach, motywacjach i inspiracjach. Mamy nadzieję, że historie będą Was poruszać i zachęcać do dalszych poszukiwań i odkrywania fascynującego świata sztuki. Zaczynamy cykl rozmową z Anną Kalicińską, znaną jako Anika Design, autorką monochromatycznych, tajemniczych dzieł, inspirowanych naturą, o których artystka mówi, że są „realnym kształtem marzeń”. Miłej lektury!

Czym się zajmujesz?
Tworzę ręcznie rysowane ilustracje do dekoracji wnętrz, na koszulki, dodatki, opakowania itp.

Jak zareklamowałabyś siebie i swoje prace w kilku słowach?
Witaj w świecie fascynujących, monochromatycznych ilustracji. Zanurz się w oceanie fantazji i śnij…

Odziedziczyłaś po kimś pasję tworzenia?
Nikt w mojej rodzinie nie posiada wykształcenia artystycznego, a mimo to mój pradziadek pięknie rzeźbił w drewnie, a dziadek cudownie rysował. To on był moim pierwszym nauczycielem i mentorem. Moja przygoda ze sztuką przez małe s, zaczęła się w wieku pięciu lat i co ciekawe, od razu upodobałam sobie flamastry. Przeznaczenie? Czy po ASP moja kreatywność nabrałaby większej wrażliwości? Nie sądzę, cieszę się możliwością tworzenia “moich” wzorów, bez otoczki przymusu i przynależności. Dzięki temu odnalazłam własny styl, który daje mi mnóstwo satysfakcji.

fot2

Co lubisz w pracy freelancera?
Taka praca daje mi poczucie wolności, wyzwala kreatywność i chęć tworzenie pięknych ilustracji. Mimo, iż wstaję wcześnie, nie potrafię zabrać się do pracy przed 10.00. Jestem typową sową z przekręconym budzikiem. A może i nietypową…

Co Cie inspiruje?
Jako dziecko, zachwycałam się prostymi czarno-białymi ilustracjami z “Kubusia Puchatka”. Lubię prace Cecilii Pettersson, Maji Isola, Rubena Irelanda. Podobają mi się kolorowanki Johanny Basford i Kerby’ego Rosanesa.

Otaczam się kwiatami, roślinami, mój świat przesiąknięty jest naturą. Nie mogłabym żyć w mieście, otoczona betonowymi “bunkrami”, tak nazywam blokowiska (bez obrazy). W moim ogrodzie żyją przeróżne zwierzęta, poza domowymi trzema kotami i psem. Odwiedza mnie jeż, papuga żyjąca na wolności, para bażantów i wiele gatunków ptaków. Wokół szumią drzewa i kwitną kwiaty. Czasami odnoszę wrażenie, że moja przestrzeń wygląda jak raj.

Dlaczego posługujesz się wyłącznie czernią i bielą?
Bez obaw, nie przeszłam na ciemną stronę mocy, neutralne barwy uważam za niezwykle eleganckie i pociągające, a nawet tajemnicze i nieco fantastyczne. Te fascynacje, pozwoliły mi na połączenie interesujących składników w przepyszną ucztę dla wyobraźni. Musisz przyznać, że w galerii znajdują się same smakowite kąski, a motywy florystyczne i drobne detale, świadczą o walorach prac.

fot3

W jaki sposób pracujesz?
Większość prac powstaje na bazie szkicu, jednak coraz częściej, florystyczne wzory kreuję pod wpływem chwili. Korzystam z popularnych Staedtlerów, Stabilo, Lireco i innych. Jeżeli dobrze się przyjrzysz, zauważysz motywy, które się powtarzają, po nich możesz rozpoznać moje prace. Ilustracje powstają na formatach A4 grubego papieru, po czym są skanowane i obrabiane w Photoshopie. Pracuję gdzie się da, w pokoju, na podłodze, w ogrodzie… Marzę o słonecznym, przepięknym patio, z miękkimi fotelami, mnóstwem roślin i wieeeelkim stołem.

Ile czasu zajmuje Ci tworzenie grafiki?
Wiecznie brakuje mi czasu, więc rysuję w wolnych chwilach. Skomplikowana ilustracja wymaga kilku godzin pracy, a czasami kilku dni. Bardzo nie lubię odrywać się od pracy, ale niestety często to robię. Moim marzeniem jest poświęcić się w całości tworzeniu, bez konieczności wykonywania innych obowiązków zawodowych.

Czy można połączyć sztukę z biznesem?
W dzisiejszych czasach nawet trzeba, pod warunkiem, że tworzymy rzeczy, które się nam podobają. Nie oglądajmy się na innych, jesteśmy niepowtarzalni i tę inność należy pokazać światu.

anikadesignAnna Kalicińska (Anika Design)
Z wykształcenia polonistka, z wyboru copywriter, z miłości freelancer ilustrator ze słabością do designu. Właścicielka interesującego portfolio i pięknego ogrodu, z którego czerpie inspiracje.
W szkole średniej uczyła się projektowania ubioru, na studiach zgłębiała arkana literatury i animacji kultury, w tym samym czasie hobbystycznie ukończyła kurs projektowania wnętrz, wygrała również konkurs plastyczny w Nadrenii oraz uzyskała stypendium artystyczne. Obecnie pisze teksty reklamowe i tworzy monochromatyczne art printy. Jak sama twierdzi, jest zakręcona na punkcie czarno-białych ilustracji, które tworzy z polotem i rozmachem. 

Zobacz również:

www.anikadesign.tumblr.com

https://artiglo.pl/projektant/anikadesign

Newsletter Zapisz się do naszego newslettera i odbierz kupon o wartości 20PLN w prezencie! *

* w każdej chwili możesz się wypisać